Amphenol Industrial ACC02A-20-15S(025)
ACC02A-20-15S(025) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02A-20-15S(025)
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
ACC02A-20-15S(025).pdf
Availability of ACC02A-20-15S(025)
QUANTITY
ACC02A-20-15S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02A-20-15S(025)
Internal Part NumberEIS-ACC02A-20-15S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02A-20-15S(025)
Related LinksACC02A-20, ACC02A-20-15S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02A-20-15S(025) Details Description
Related parts for ACC02A-20-15S(025)
CONN MINI-DIN 4PIN FEM VERTSCREW datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 20M datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 64LFBGA datasheet.pdf
CONN HDR 17POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf