Amphenol Industrial ACC05E-28-22PW(003)
ACC05E-28-22PW(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC05E-28-22PW(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
ACC05E-28-22PW(003).pdf
Availability of ACC05E-28-22PW(003)
QUANTITY
ACC05E-28-22PW(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC05E-28-22PW(003)
Internal Part NumberEIS-ACC05E-28-22PW(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC05E-28-22PW(003)
Related LinksACC05E-28, ACC05E-28-22PW(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC05E-28-22PW(003) Details Description
Related parts for ACC05E-28-22PW(003)
CONN RCPT .100" 28POS DL 30GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED CBI 5MM MULTI BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf