Sullins Connector Solutions ACC12DRTN
ACC12DRTN picture photo
Mfg. Part Number
ACC12DRTN
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ACC12DRTN.pdf
Availability of ACC12DRTN
QUANTITY
ACC12DRTN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC12DRTN
Internal Part NumberEIS-ACC12DRTN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC12DRTN
Related LinksACC1, ACC12DRTN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC12DRTN Details Description
Related parts for ACC12DRTN
CONN HEADER 11POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI FUNCTION 6DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRANS FLYBACK POE 127UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
INSERT MALE 12POS CRIMP PUSH IN datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V SC-89 datasheet.pdf