Sullins Connector Solutions ACC12DTMN-S273
ACC12DTMN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ACC12DTMN-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ACC12DTMN-S273.pdf
Availability of ACC12DTMN-S273
QUANTITY
ACC12DTMN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC12DTMN-S273
Internal Part NumberEIS-ACC12DTMN-S273
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC12DTMN-S273
Related LinksACC12DT, ACC12DTMN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC12DTMN-S273 Details Description
Related parts for ACC12DTMN-S273
RES ARRAY 7 RES 820K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TERMINAL INSERT datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD RACK COMPACT PCI 3UX19X12 datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR datasheet.pdf