Sullins Connector Solutions ACC35DRSS-S288
ACC35DRSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC35DRSS-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100"
Datasheet Download
ACC35DRSS-S288.pdf
Availability of ACC35DRSS-S288
QUANTITY
ACC35DRSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC35DRSS-S288
Internal Part NumberEIS-ACC35DRSS-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC35DRSS-S288
Related LinksACC35DR, ACC35DRSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC35DRSS-S288 Details Description
Related parts for ACC35DRSS-S288
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 24POS STR datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf