Microchip Technology TC1107-2.7VUA
TC1107-2.7VUA picture photo
Mfg. Part Number
TC1107-2.7VUA
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.3A 8MSOP
Datasheet Download
TC1107-2.7VUA.pdf
Availability of TC1107-2.7VUA
QUANTITY
TC1107-2.7VUA Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1107-2.7VUA
Internal Part NumberEIS-TC1107-2.7VUA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1107-2.7VUA
Related LinksTC1107, TC1107-2.7VUA Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1107-2.7VUA Details Description
Related parts for TC1107-2.7VUA
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN FRAME KIT 15POS 0.9MM 5V datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
DETECTOR PREAMP 6MM BLU/GN TO-39 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8397AR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf