Sullins Connector Solutions ACC50HEYS
ACC50HEYS picture photo
Mfg. Part Number
ACC50HEYS
Brief Description
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC50HEYS.pdf
Availability of ACC50HEYS
QUANTITY
ACC50HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC50HEYS
Internal Part NumberEIS-ACC50HEYS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC50HEYS
Related LinksACC5, ACC50HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC50HEYS Details Description
Related parts for ACC50HEYS
REG SW 3.3V 18A VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
PLUG 10ROW 400POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 42MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf