Comchip Technology ACGRBT201-HF
ACGRBT201-HF picture photo
Mfg. Part Number
ACGRBT201-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA
Datasheet Download
ACGRBT201-HF.pdf
Availability of ACGRBT201-HF
QUANTITY
ACGRBT201-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ACGRBT201-HF
Internal Part NumberEIS-ACGRBT201-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If960mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F14pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package2114/DO-214AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACGRBT201-HF
Related LinksACGRBT, ACGRBT201-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ACGRBT201-HF Details Description
Related parts for ACGRBT201-HF
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 1A PIN PLNGR 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH STRAIGHT LVR SPDT 0.1A QC datasheet.pdf
LED XRE 480NM BLUE 30.6LM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf
PROCESSOR 400MHZ datasheet.pdf