Sullins Connector Solutions ACM22DRUI
ACM22DRUI picture photo
Mfg. Part Number
ACM22DRUI
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD
Datasheet Download
ACM22DRUI.pdf
Availability of ACM22DRUI
QUANTITY
ACM22DRUI Order Process
Ship out your order
Specifications of ACM22DRUI
Internal Part NumberEIS-ACM22DRUI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACM22DRUI
Related LinksACM2, ACM22DRUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACM22DRUI Details Description
Related parts for ACM22DRUI
DIODE GEN PURP 250V 200MA DO35 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 51.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W DIN datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf