Avago Technologies US, Inc. ACPL-312T-300E
ACPL-312T-300E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-312T-300E
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Datasheet Download
ACPL-312T-300E.pdf
Availability of ACPL-312T-300E
QUANTITY
ACPL-312T-300E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-312T-300E
Internal Part NumberEIS-ACPL-312T-300E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
SeriesR²Coupler™
PackagingTube
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)25kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)300ns
Rise / Fall Time (Typ)100ns, 100ns
Current - Output High, Low2A, 2A
Current - Peak Output2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
ApprovalsCSA, IEC/EN/DIN, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-312T-300E
Related LinksACPL-31, ACPL-312T-300E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-312T-300E Details Description
Related parts for ACPL-312T-300E
DIODE ZENER 4.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 10UMAX datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM 2" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf