Avago Technologies US, Inc. ACPL-K33T-560E
ACPL-K33T-560E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-K33T-560E
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SO
Datasheet Download
ACPL-K33T-560E.pdf
Availability of ACPL-K33T-560E
QUANTITY
ACPL-K33T-560E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-K33T-560E
Internal Part NumberEIS-ACPL-K33T-560E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)50kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)120ns, 120ns
Pulse Width Distortion (Max)40ns
Rise / Fall Time (Typ)15ns, 15ns
Current - Output High, Low2A, 2A
Current - Peak Output2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)20mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.268", 6.81mm Width)
Supplier Device Package8-SO Stretched
ApprovalsCSA, IEC/EN/DIN, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-K33T-560E
Related LinksACPL-K3, ACPL-K33T-560E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-K33T-560E Details Description
Related parts for ACPL-K33T-560E
FIXED IND 33UH 13.5A 17 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PAPER ELECTROSTATIC 60MM X 24M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
EXT TOOL SOC-LOC TAB 1.5 CONN datasheet.pdf
RFI SHIELD FINGER TIN 4MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END MALE 2POS 1M datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf