Avago Technologies US, Inc. ACPL-W454-020E
ACPL-W454-020E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-W454-020E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 6SOIC
Datasheet Download
ACPL-W454-020E.pdf
Availability of ACPL-W454-020E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ACPL-W454-020E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-W454-020E
Internal Part NumberEIS-ACPL-W454-020E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)25% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max)60% @ 16mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)200ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SOIC (0.268", 6.80mm Width)
Supplier Device Package6-SO Stretched
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-W454-020E
Related LinksACPL-W4, ACPL-W454-020E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-W454-020E Details Description
Related parts for ACPL-W454-020E
CONN CAP REAR 9POS UNIV-MNL II datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 150MHZ 208QFP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 96MM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 4PVH 6 C0L datasheet.pdf
THERMOMARK INK RIBBON datasheet.pdf
PCB HEADER 180 3.5MM 2 POLE datasheet.pdf