Bourns Inc. CR1206-FX-2611ELF
CR1206-FX-2611ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2611ELF
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2611ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2611ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2611ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2611ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2611ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2611ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2611ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2611ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2611ELF
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ALVISO 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC DUART 44PLCC datasheet.pdf
RES 619 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 400 OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf