Allegro MicroSystems, LLC ACS770LCB-50U-PFF-T
ACS770LCB-50U-PFF-T picture photo
Mfg. Part Number
ACS770LCB-50U-PFF-T
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 50A DC
Datasheet Download
ACS770LCB-50U-PFF-T.pdf
Availability of ACS770LCB-50U-PFF-T
QUANTITY
ACS770LCB-50U-PFF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS770LCB-50U-PFF-T
Internal Part NumberEIS-ACS770LCB-50U-PFF-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAllegro MicroSystems – Current Sensor ICs
Standard Package34
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesACS770
PackagingTube
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity80mV/A
FrequencyDC ~ 120kHz
Linearity±1%
Accuracy±0.6%
Voltage - Supply5V
Response Time4.6µs
Current - Supply (Max)15mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-CB Formed Leads, PFF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS770LCB-50U-PFF-T
Related LinksACS770LCB, ACS770LCB-50U-PFF-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS770LCB-50U-PFF-T Details Description
Related parts for ACS770LCB-50U-PFF-T
CONN HEADER VERT .100 5POS 15AU datasheet.pdf
TERM BLK VERT/PCB 6.35MM GREEN datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf