Vishay/Dale CRCW080536K0FKTC
CRCW080536K0FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080536K0FKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080536K0FKTC.pdf
Availability of CRCW080536K0FKTC
QUANTITY
CRCW080536K0FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080536K0FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW080536K0FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080536K0FKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW080536K0FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080536K0FKTC Details Description
Related parts for CRCW080536K0FKTC
CONN RECPT 11POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 160A TO249AA datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RELAY BLOCK 16 REL. OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL SUPIRBUCK IR3843A datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 8W datasheet.pdf