Kingbright ACSA56-51PBWA/A
ACSA56-51PBWA/A picture photo
Mfg. Part Number
ACSA56-51PBWA/A
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 468NM BLU 2DIG 0.56" SMD
Datasheet Download
ACSA56-51PBWA/A.pdf
Availability of ACSA56-51PBWA/A
QUANTITY
ACSA56-51PBWA/A Order Process
Ship out your order
Specifications of ACSA56-51PBWA/A
Internal Part NumberEIS-ACSA56-51PBWA/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra-Thin SMD Display
3D ModelACDA56-51x.sldprtACDA56-51x.proACDA56-51x.igsACDA56-51x.stp
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorBlue
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating4mcd
Wavelength - Peak468nm
Power Dissipation (Max)120mW
Package / Case10-SMD, No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACSA56-51PBWA/A
Related LinksACSA56-, ACSA56-51PBWA/A Datasheet, Kingbright Distributor
ACSA56-51PBWA/A Details Description
Related parts for ACSA56-51PBWA/A
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.55"L X 2.58"W datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X8 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES (I1) datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HD1 SERIES LVDS PULL BAR datasheet.pdf
LED COB CXA1507 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf