CUI Inc. ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546
ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546 picture photo
Mfg. Part Number
ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER ROTARY 11MM VERT 20PPR
Datasheet Download
ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546.pdf
Availability of ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546
QUANTITY
ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546
Internal Part NumberEIS-ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationACZ11 Series Cert of Compliance
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesACZ11
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution20
Voltage - Supply5V
Actuator Type3.2mm Dia Slotted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)30K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546
Related LinksACZ11BR2E-20, ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546 Datasheet, CUI Inc. Distributor
ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546 Details Description
Related parts for ACZ11BR2E-20FD1-20CZ-0546
DIODE SCHOTTKY 30V 220MA SOT-23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 40A SP1 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 298 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 104 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 185MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
FUSE MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
1000UF 400V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf