CUI Inc. ACZ16NBR1E-20FD1-24C
ACZ16NBR1E-20FD1-24C picture photo
Mfg. Part Number
ACZ16NBR1E-20FD1-24C
Brief Description
ENCODER ROTARY 16MM VERT 24PPR
Datasheet Download
ACZ16NBR1E-20FD1-24C.pdf
Availability of ACZ16NBR1E-20FD1-24C
QUANTITY
ACZ16NBR1E-20FD1-24C Order Process
Ship out your order
Specifications of ACZ16NBR1E-20FD1-24C
Internal Part NumberEIS-ACZ16NBR1E-20FD1-24C
Featured ProductPanel Mount Encoders
ACZ Series
3D ModelACZ16NBR1E-20FD1-24C
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End