Analog AD2S1200WSTZ
AD2S1200WSTZ picture photo
Mfg. Part Number
AD2S1200WSTZ
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose
Brief Description
IC R/D CONV W/REF OSCIL 44-LQFP
Datasheet Download
AD2S1200WSTZ.pdf
Availability of AD2S1200WSTZ
QUANTITY
AD2S1200WSTZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AD2S1200WSTZ
Internal Part NumberEIS-AD2S1200WSTZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose
Series-
PackagingTray
TypeR/D Converter
Resolution (Bits)12 b
Sampling Rate (Per Second)-
Data InterfaceSerial, Parallel
Voltage Supply SourceAnalog and Digital
Voltage - Supply5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD2S1200WSTZ
Related LinksAD2S12, AD2S1200WSTZ Datasheet, Analog Distributor
AD2S1200WSTZ Details Description
Related parts for AD2S1200WSTZ
CHASSIS ALUM NATURAL 6"L X 4"W datasheet.pdf
TRANSFORMER 230 TO 115VAC 500VA datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 24POS STR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf
MOTION SENSOR H TYPE 9CM datasheet.pdf
OSC MEMS 24.5454MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf