Analog AD5174BCPZ-10-RL7
AD5174BCPZ-10-RL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5174BCPZ-10-RL7
Brief Description
IC RHEOSTAT 5V 50-TP 1024 10CSP
Datasheet Download
AD5174BCPZ-10-RL7.pdf
Availability of AD5174BCPZ-10-RL7
QUANTITY
AD5174BCPZ-10-RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5174BCPZ-10-RL7
Internal Part NumberEIS-AD5174BCPZ-10-RL7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAD5174 Datasheet Update 14/Dec/2010
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationRheostat
Number of Circuits1
Number of Taps1024
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V, ±2.5 V ~ 2.7 V
Features-
Tolerance±15%
Temperature Coefficient (Typ)35 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)35
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package10-LFCSP-WD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5174BCPZ-10-RL7
Related LinksAD5174BC, AD5174BCPZ-10-RL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5174BCPZ-10-RL7 Details Description
Related parts for AD5174BCPZ-10-RL7
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 277VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
2C/18 7/26BC UNSH CMR/CL3R datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf