Amphenol Industrial MS3126F22-55SZ
MS3126F22-55SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-55SZ
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126F22-55SZ.pdf
Availability of MS3126F22-55SZ
QUANTITY
MS3126F22-55SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-55SZ
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-55SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-55SZ
Related LinksMS3126F, MS3126F22-55SZ Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F22-55SZ Details Description
Related parts for MS3126F22-55SZ
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 300K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CYLINDER - MAIN NEST RETURN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf