Analog AD7572KP12
AD7572KP12 picture photo
Mfg. Part Number
AD7572KP12
Manufacturer
Product Category
Analog IC
Brief Description
LC2MOS COMPLETE, HIGH SPEED 12-BIT ADC IC
Datasheet Download
AD7572KP12.pdf
Availability of AD7572KP12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AD7572KP12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD7572KP12
Internal Part NumberEIS-AD7572KP12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ADI
Delivery TimeIn stock, ship AD7572KP12 today.
SeriesAD7572K
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTape and Reel / Tube / Tray
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for AD7572KP12
Alternative Part (Replacement)EIS-AD7572KP12
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ADI Product CategoryIC, Clock Timing, Data Acquisition, MCU DSP, PMIC...
Related LinksAD757, AD7572KP12 Datasheet, Analog Distributor
AD7572KP12 Details Description
Related parts for AD7572KP12
TCO 50VDC 2A 102C(216F) STRAP datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 48POS datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T27 6.65" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 100MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN CAP FOR 4K-4E RCPT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31C P 48" WHT JACKS NI datasheet.pdf