Analog AD9652BBCZ-310
AD9652BBCZ-310 picture photo
Mfg. Part Number
AD9652BBCZ-310
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
Datasheet Download
AD9652BBCZ-310.pdf
Availability of AD9652BBCZ-310
QUANTITY
AD9652BBCZ-310 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD9652BBCZ-310
Internal Part NumberEIS-AD9652BBCZ-310
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAD9652 16-Bit, Dual Analog-to-Digital Converter
PCN Assembly/OriginBump/Assembly Site Transfer 25/Nov/2014
Qualification Revision A 11/Feb/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits16
Sampling Rate (Per Second)310M
Number of Inputs2
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters2
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog1.8V, 3.3V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 1.9 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package144-CSPBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD9652BBCZ-310
Related LinksAD9652B, AD9652BBCZ-310 Datasheet, Analog Distributor
AD9652BBCZ-310 Details Description
Related parts for AD9652BBCZ-310
FIXED IND 6.8UH 200MA 190 MOHM datasheet.pdf
IC PWR AMP MOD WCDMA 3V 4X4LCC datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 48POS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER YLW/GRN datasheet.pdf
LJT 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf