ASSMANN WSW Components ADF37A-KG-TASB5
ADF37A-KG-TASB5 picture photo
Mfg. Part Number
ADF37A-KG-TASB5
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
ADF37A-KG-TASB5.pdf
Availability of ADF37A-KG-TASB5
QUANTITY
ADF37A-KG-TASB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADF37A-KG-TASB5
Internal Part NumberEIS-ADF37A-KG-TASB5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating1A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADF37A-KG-TASB5
Related LinksADF37A-, ADF37A-KG-TASB5 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
ADF37A-KG-TASB5 Details Description
Related parts for ADF37A-KG-TASB5
TERM TEST POINT SLOTTED .035"DIA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 7.7A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf