Vishay/Dale RNC55J2000FSRE6
RNC55J2000FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2000FSRE6
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2000FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2000FSRE6
QUANTITY
RNC55J2000FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2000FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2000FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2000FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2000FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2000FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2000FSRE6
IC DSP AUDIO 16CH/28BIT 48-LQFP datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT ADH WHITE 6'/72" datasheet.pdf
DISPLAY DIGITAL POS 12-24VDC RED datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
VHDM 6 ROW 25 COL SHIELD END BP datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 20% 250VDC datasheet.pdf