Analog ADP1109AR-12
ADP1109AR-12 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1109AR-12
Manufacturer
Product Category
Analog IC
Brief Description
Micropower Low Cost Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable DC-to-DC Converter IC
Datasheet Download
ADP1109AR-12.pdf
Availability of ADP1109AR-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP1109AR-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1109AR-12
Internal Part NumberEIS-ADP1109AR-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ADI
Delivery TimeIn stock, ship ADP1109AR-12 today.
SeriesADP1109A
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTape and Reel / Tube / Tray
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for ADP1109AR-12
Alternative Part (Replacement)EIS-ADP1109AR-12
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ADI Product CategoryIC, Clock Timing, Data Acquisition, MCU DSP, PMIC...
Related LinksADP110, ADP1109AR-12 Datasheet, Analog Distributor
ADP1109AR-12 Details Description
Related parts for ADP1109AR-12
RCPT 10ROW 400POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SLIC 2CH NGCCC 48QFN 7X7 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf