Analog ADP3338AKCZ-1.8-RL
ADP3338AKCZ-1.8-RL picture photo
Mfg. Part Number
ADP3338AKCZ-1.8-RL
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223-3
Datasheet Download
ADP3338AKCZ-1.8-RL.pdf
Availability of ADP3338AKCZ-1.8-RL
QUANTITY
ADP3338AKCZ-1.8-RL Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP3338AKCZ-1.8-RL
Internal Part NumberEIS-ADP3338AKCZ-1.8-RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMedical Ultrasound Solutions
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 8 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP3338AKCZ-1.8-RL
Related LinksADP3338AK, ADP3338AKCZ-1.8-RL Datasheet, Analog Distributor
ADP3338AKCZ-1.8-RL Details Description
Related parts for ADP3338AKCZ-1.8-RL
IC MCU 16K FLASH 1K 100-VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 2KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 18AWG 300V SLATE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf