Texas Instruments ADS7825PBG4
ADS7825PBG4 picture photo
Mfg. Part Number
ADS7825PBG4
Brief Description
IC ADC 16BIT SER/PAR 40K 28DIP
Datasheet Download
ADS7825PBG4.pdf
Availability of ADS7825PBG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADS7825PBG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADS7825PBG4
Internal Part NumberEIS-ADS7825PBG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Apr/2015
Manufacturer Product PageADS7825PBG4 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package13
Series-
PackagingTube
Number of Bits16
Sampling Rate (Per Second)40k
Number of Inputs4
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADS7825PBG4
Related LinksADS78, ADS7825PBG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADS7825PBG4 Details Description
Related parts for ADS7825PBG4
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 217MA 950 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 8.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
BATTERY PACK 4.8V 500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSOLUT SMD datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG WITH SEAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf