Apem Inc. ADTSM65NVTR
ADTSM65NVTR picture photo
Mfg. Part Number
ADTSM65NVTR
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
ADTSM65NVTR.pdf
Availability of ADTSM65NVTR
QUANTITY
ADTSM65NVTR Order Process
Ship out your order
Specifications of ADTSM65NVTR
Internal Part NumberEIS-ADTSM65NVTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package380
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesADTS
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins9.50mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.20mm x 6.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADTSM65NVTR
Related LinksADTSM, ADTSM65NVTR Datasheet, Apem Inc. Distributor
ADTSM65NVTR Details Description
Related parts for ADTSM65NVTR
BATTERY PACK 9.6V 180MAH NICAD datasheet.pdf
KIT COMPLETE AUTOMOTIVE FUSE datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf