Panasonic Electric Works ADW1209HTW
ADW1209HTW picture photo
Mfg. Part Number
ADW1209HTW
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V
Datasheet Download
ADW1209HTW.pdf
Availability of ADW1209HTW
QUANTITY
ADW1209HTW Order Process
Ship out your order
Specifications of ADW1209HTW
Internal Part NumberEIS-ADW1209HTW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanasonic Electric Works - ADW1 Series Power Relays
Hot New Technologies
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDW-H
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current44.4mA
Coil Voltage9VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)7.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time15ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance202.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADW1209HTW
Related LinksADW12, ADW1209HTW Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ADW1209HTW Details Description
Related parts for ADW1209HTW
BOARD DEMO FOR TC1016/TC1017 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HARSH ENV PADLOCK HAS SOLID BRAS datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf