Artesyn Embedded Technologies AEE02A12-49
AEE02A12-49 picture photo
Mfg. Part Number
AEE02A12-49
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 10W 12VIN 5V POS/TRIM
Datasheet Download
AEE02A12-49.pdf
Availability of AEE02A12-49
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AEE02A12-49 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEE02A12-49
Internal Part NumberEIS-AEE02A12-49
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAEE02
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEE02A12-49
Related LinksAEE02, AEE02A12-49 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEE02A12-49 Details Description
Related parts for AEE02A12-49
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 1.5A 33V 2920 datasheet.pdf
RES 910 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 29POS datasheet.pdf
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP PCIEINT.,AF datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 80A 1.2 MOHM SMD datasheet.pdf