Artesyn Embedded Technologies AEH10F48
AEH10F48 picture photo
Mfg. Part Number
AEH10F48
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 50W 48VIN 3.3V POS-EN
Datasheet Download
AEH10F48.pdf
Availability of AEH10F48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AEH10F48 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEH10F48
Internal Part NumberEIS-AEH10F48
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAEH10
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEH10F48
Related LinksAEH1, AEH10F48 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEH10F48 Details Description
Related parts for AEH10F48
IC MONITOR RESET 3.06V SOT23-3 datasheet.pdf
FITTING INS CRNR LD/LDP/CD3 LGRY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
OSC CRO 2186-2250 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
MODULE MALE 1POS SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf