Artesyn Embedded Technologies AEH30A48N
AEH30A48N picture photo
Mfg. Part Number
AEH30A48N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 150W 48VIN 5V NEG-EN
Datasheet Download
AEH30A48N.pdf
Availability of AEH30A48N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AEH30A48N Order Process
Ship out your order
Specifications of AEH30A48N
Internal Part NumberEIS-AEH30A48N
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAEH30
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEH30A48N
Related LinksAEH3, AEH30A48N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEH30A48N Details Description
Related parts for AEH30A48N
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 16MM datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 80POS datasheet.pdf