Linx Technologies AEK-916-USP
AEK-916-USP picture photo
Mfg. Part Number
AEK-916-USP
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
BOARD EVAL FOR ANT-916-USP
Datasheet Download
AEK-916-USP.pdf
Availability of AEK-916-USP
QUANTITY
AEK-916-USP Order Process
Ship out your order
Specifications of AEK-916-USP
Internal Part NumberEIS-AEK-916-USP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesProper PCB Design for Embedded Antennas
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesµSplatch™ - Antenna Factor
TypeAntenna
Frequency916MHz
For Use With/Related ProductsANT-916-USP
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEK-916-USP
Related LinksAEK-9, AEK-916-USP Datasheet, Linx Technologies Distributor
AEK-916-USP Details Description
Related parts for AEK-916-USP
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 128K 8-DIP datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 10V ESC datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 1.0A DP-NO 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 3 SEC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS INLINE SKT datasheet.pdf