XP Power AEL15US18
AEL15US18 picture photo
Mfg. Part Number
AEL15US18
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 15W
Datasheet Download
AEL15US18.pdf
Availability of AEL15US18
QUANTITY
AEL15US18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEL15US18
Internal Part NumberEIS-AEL15US18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAEL Series TUV Certificate
AEL Series UL Certificate
AEL Series CB Report
RoHS InformationAEL Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAEL
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.58" L x 1.50" W x 1.42" H (91.0mm x 38.0mm x 36.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEL15US18
Related LinksAEL1, AEL15US18 Datasheet, XP Power Distributor
AEL15US18 Details Description
Related parts for AEL15US18
FASTENER W/SCREW SNAP CLIP 2"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
8369-6 COVER PLATE datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SL-SMT5.08/04/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf