Artesyn Embedded Technologies AEO30F48N-6L
AEO30F48N-6L picture photo
Mfg. Part Number
AEO30F48N-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W
Datasheet Download
AEO30F48N-6L.pdf
Availability of AEO30F48N-6L
QUANTITY
AEO30F48N-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AEO30F48N-6L
Internal Part NumberEIS-AEO30F48N-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAEO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.32" H (58.4mm x 22.9mm x 8.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEO30F48N-6L
Related LinksAEO30F, AEO30F48N-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEO30F48N-6L Details Description
Related parts for AEO30F48N-6L
FLEX CABLE - AFG12A/AF12/AFE12T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 22POS datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 576 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 3A TO-247 datasheet.pdf