Artesyn Embedded Technologies AET01B18-L
AET01B18-L picture photo
Mfg. Part Number
AET01B18-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Datasheet Download
AET01B18-L.pdf
Availability of AET01B18-L
QUANTITY
AET01B18-L Order Process
Ship out your order
Specifications of AET01B18-L
Internal Part NumberEIS-AET01B18-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAET
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.48" H (50.8mm x 40.6mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AET01B18-L
Related LinksAET01, AET01B18-L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AET01B18-L Details Description
Related parts for AET01B18-L
JUMPER-H1507TR/A2015A/H1507TR 2" datasheet.pdf
FILTER LINE 25MH 0.4A VERTICAL datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 360RES 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf