Cornell Dubilier Electronics AFC476M06C12B-F
AFC476M06C12B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFC476M06C12B-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AFC476M06C12B-F.pdf
Availability of AFC476M06C12B-F
QUANTITY
AFC476M06C12B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFC476M06C12B-F
Internal Part NumberEIS-AFC476M06C12B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,300
SeriesAFC
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.2 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71.25mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)