TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-12-3PN-6140
AFD50-12-3PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-12-3PN-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN
Datasheet Download
AFD50-12-3PN-6140.pdf
Availability of AFD50-12-3PN-6140
QUANTITY
AFD50-12-3PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-12-3PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-12-3PN-6140
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-12-3PN-6140
Related LinksAFD50-12, AFD50-12-3PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-12-3PN-6140 Details Description
Related parts for AFD50-12-3PN-6140
RES SMD 267K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
IC AMP AUD PWR 20W STER 48HTQFP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-C-516-E1 datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT ORN 0.80" CCRLD datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D SUB MA 50 OHMS PCB SOLDER CONT datasheet.pdf