TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-12PX-6117
AFD50-14-12PX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-12PX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-14-12PX-6117.pdf
Availability of AFD50-14-12PX-6117
QUANTITY
AFD50-14-12PX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-12PX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-12PX-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-12PX-6117
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-12PX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-12PX-6117 Details Description
Related parts for AFD50-14-12PX-6117
IC D/A CONV 12BIT PARALLEL20SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2.5A 125VAC 60VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
156 HDR FRLK RTAN PEG 4CKT TIN datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
LENS ARRAY SQUARE 4 POS 50X50MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 12UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf