TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-15PN-6117-LC
AFD50-14-15PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-15PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-15PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD50-14-15PN-6117-LC
QUANTITY
AFD50-14-15PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-15PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-15PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-15PN-6117-LC
AFD50-14-15PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD50-14-15PN-6117-LC
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RAIL EXTRA 8U datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ADC 12BIT 1CH 500KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN SOCKET 14 POS IDC W/STR REL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf