TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-20-16PN-6141
AFD50-20-16PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-20-16PN-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
AFD50-20-16PN-6141.pdf
Availability of AFD50-20-16PN-6141
QUANTITY
AFD50-20-16PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-20-16PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD50-20-16PN-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-20-16PN-6141
Related LinksAFD50-20-, AFD50-20-16PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-20-16PN-6141 Details Description
Related parts for AFD50-20-16PN-6141
CONN ACC MARKER STRIP UNPRINTED datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049R/X 12" datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM TSOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110K OHM 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 DIGITAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf