TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-20-39PW-6117
AFD50-20-39PW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-20-39PW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-20-39PW-6117.pdf
Availability of AFD50-20-39PW-6117
QUANTITY
AFD50-20-39PW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-20-39PW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-20-39PW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-20-39PW-6117
Related LinksAFD50-20-, AFD50-20-39PW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-20-39PW-6117 Details Description
Related parts for AFD50-20-39PW-6117
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
QM30A BLK ADH Q-MNT FOR Q TIE datasheet.pdf
MICRO 100 F 10" RBW JACKS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf