TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-22-55PY-6139
AFD50-22-55PY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-22-55PY-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
AFD50-22-55PY-6139.pdf
Availability of AFD50-22-55PY-6139
QUANTITY
AFD50-22-55PY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-22-55PY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-22-55PY-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-22-55PY-6139
Related LinksAFD50-22-, AFD50-22-55PY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-22-55PY-6139 Details Description
Related parts for AFD50-22-55PY-6139
CONN HEADER 6POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC VOLT REG W/SW & IGNIT 23-SIL datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN NON-NEMA 20A 125/250V datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM 6W 40X28.5MM RECT datasheet.pdf