TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61PX-LC
AFD50-24-61PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61PX-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
AFD50-24-61PX-LC.pdf
Availability of AFD50-24-61PX-LC
QUANTITY
AFD50-24-61PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61PX-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61PX-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61PX-LC
Related LinksAFD50-24, AFD50-24-61PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-61PX-LC Details Description
Related parts for AFD50-24-61PX-LC
CAP CER 3.3PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT UP/DN CNTR 16SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf