TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-12PN-6140
AFD51-14-12PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-12PN-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-12PN-6140.pdf
Availability of AFD51-14-12PN-6140
QUANTITY
AFD51-14-12PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-12PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-12PN-6140
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-12PN-6140
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-12PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-12PN-6140 Details Description
Related parts for AFD51-14-12PN-6140
CONN RING TONGUE 1/0AWG #1/4 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.915A 100 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf