TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-12PN-6233
AFD51-14-12PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-12PN-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-12PN-6233.pdf
Availability of AFD51-14-12PN-6233
QUANTITY
AFD51-14-12PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-12PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-12PN-6233
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-12PN-6233
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-12PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-12PN-6233 Details Description
Related parts for AFD51-14-12PN-6233
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 25.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.32K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 14A datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A TOP MT GOLD datasheet.pdf