TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-15PW-6117
AFD51-14-15PW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-15PW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-14-15PW-6117.pdf
Availability of AFD51-14-15PW-6117
QUANTITY
AFD51-14-15PW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-15PW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-15PW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-15PW-6117
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-15PW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-15PW-6117 Details Description
Related parts for AFD51-14-15PW-6117
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 5A TOP-3F datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 1W datasheet.pdf