TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-16PY-6139
AFD51-20-16PY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-16PY-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-16PY-6139.pdf
Availability of AFD51-20-16PY-6139
QUANTITY
AFD51-20-16PY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-16PY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-16PY-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-16PY-6139
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-16PY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-16PY-6139 Details Description
Related parts for AFD51-20-16PY-6139
MONO CRYST FILTER 12.5KHZ 4P 2PC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 790MA 97 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CBL 23POS 0.5MM JMPR TYPE D 3" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA DO213AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 400MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS INLINE SCKT datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf