TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PN-6117
AFD51-20-39PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-20-39PN-6117.pdf
Availability of AFD51-20-39PN-6117
QUANTITY
AFD51-20-39PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PN-6117
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39PN-6117 Details Description
Related parts for AFD51-20-39PN-6117
CONN HEADER 2MM DUAL STR 60POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY NMALE-RPTNCM LMR100 12" datasheet.pdf
POT SLIDE 22K OHM .06W 60MM datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf